Home » Flexible Cable » HXCY202 PVC Double Sheath Shielded Ultra Flexible Cable
HXCY202 PVC Double Sheath Shielded Ultra Flexible Cable
Product Structure
- Conductor: Fine strands of oxygen-free copper wire, according to VDE 0295 CLASS 6 standard.
- Insulation: Special mixed PVC
- Wire Colors: Color-coded core wires (“digitally coded”)according to DIN 47100.
- Core Wire Structure: Optimized pitch and cable structure design.
- Inner Sheath: Special modified PVC (Suitable for drag chains)
- Shielding: Tinned copper wire braided shield, density 80%
- Sheath Material: Special modified PVC
- Sheath Colors: Black, Gray
Applications: This type of cable is appropriate for continuous reciprocal movements in cases like dragging chains in modern machines, automated systems, logistics systems, control systems, and CNC machines requiring bending due to increased industrial use. The shielded arrangement is optimal for areas with intricate electromagnetic fields.
Specifications for HXCY202 PVC Double Sheath Shielded Ultra Flexible Cable
Uncover the HXCY202 PVC Double Sheath Shielded Ultra Flexible Cable which is built to withstand harsh environments while offering ease of movement and glossy performance in critical functions.
| Specification | Details |
|---|---|
| Rated Voltage | <0.5mm²: 300/300V ≥0.5mm²: 300/500V |
| Test Voltage | 2500V |
| Insulation Resistance | >20 GΩ x cm |
| Minimum Bending Radius | Fixed Installation: 5xD (outer diameter)Movable Installation: 7.5xD |
| Operating Temperature | Fixed Installation: -25℃ to +70℃ Movable Installation: -5℃ to +70℃ |
| Flame Resistance | Complies with IEC 60332-1 |
| Bending Life | >5 million cycles |
| Maximum Movement Speed | 3m/s (overhead)2m/s (skidding) |
| Additional Features | Oil resistance, abrasion resistance, capable of withstanding certain mechanical forces, demonstrates good EMC performance (anti-interference) |
