Home » Flexible Cable » Robot Cable » IRK-HXYY601 PUR Robot Control Cable
IRK-HXYY601 PUR Robot Control Cable
Product Structure
- Conductor: Fine strands of oxygen-free copper according to VDE0295 class 6 standard
- Insulation: TPU
- Wire Colors: Colored core wire (“digitally coded”)
- Core Wire Structure: Special pitch and core stranding design, the gap is filled with high-strength reinforcing core to increase the tensile performance.
- Inner Sheath: PUR (Optional)
- Sheath Material: PUR
- Sheath Colors: Black or other
- Reference Standard: TICW21-2019.IDT
Applications:
IRK-HXYY601 PUR Robot Control Cables function as power drives for robotic systems and find application in multifaceted flexible settings with extensive twisting and bending motions, such as robotic handling, cleaning, palletizing, spraying, boarding robotic systems, underwater robotics, intelligent assembly lines, robotic arms, etc. A shielded type is recommended to avoid electromagnetic interference from outside sources.
Parameters of IRK-HXYY601 PUR Robot Control Cable
Learn about the details and capabilities of the IRK-HXYY601 PUR Robot Control Cable which was built for longevity and extraordinary robotic performance.
| Specification | Details |
|---|---|
| Rated Voltage | 300/500V |
| Test Voltage | 1500V |
| Bending Life | 15 million cycles |
| Durable Torsion Angle | ±180° |
| Bending Radius (Fixed) | 5xD (outer diameter) |
| Bending Radius (Movable) | 7.5xD (outer diameter) |
| Operating Temperature (Fixed) | -40°C to +90°C |
| Operating Temperature (Movable) | -30°C to +90°C |
| Flame Resistance | Complies with IEC 60332-1 |
