Ruler Cable
Introduction:
The FENGY Ruler Cable is a sophisticated measuring device that allows for precise measurement of water levels in wells, drilling operations, and water pipes. It is made with fine oxygen-free copper wire conductors and PE or PU sheaths, which provide exceptional oil, chemical, abrasion, hydrolysis, and microbe resistance.
It is offered in different lengths from 30m to 500m, is fire-resistant (IEC60332-1), has 300V ratings and opens up to a 200 mega Ohm per kilometer insulation resistance. Products held in stock have a lead time of 2 days.
Ruler Cable Specifications
| Attribute | Details |
|---|---|
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PE |
| Number of Conductors | 7 |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Length | 200m |
| Brand Name | FENGY |
| Jacket | PE/PU |
| Application | Water level meter/dip meter |
| Product Name | Steel Ruler Cable Tape DIP Meter Measuring Tape |
| Conductor | Fine oxygen-free copper wire |
| Outer Jacket | High quality imported PE sheathed or PU sheath |
| Jacket Color | Transparent |
| Rated Voltage | 300V |
| Test Voltage | 2000V |
| Insulation Resistance | >200Mohm x Km |
| Fire Resistance | Following IEC60332-1 |
| Available Lengths | 30/50/100/150/200/250/300/350/400/450/500M |
| Lead Time | 2 days |
| Selling Units | Single item |
| Single Package Size | 30X25X35 cm |
| Single Gross Weight | 6.000 kg |
