Home » Flexible Cable » HXYP501 PUR Sheath Pair Twist Shielded Ultra Flexible Cable
HXYP501 PUR Sheath Pair Twist Shielded Ultra Flexible Cable
Product Structure
- Conductor: Fine Strands Of Oxygen-Free Copper Wire, According To VDE0295 Class 6 Standard
- Insulation: TPU
- Wire Colors: Colored core wire (“digitally coded”) to DIN 47100
- Core Wire Structure: Anti-twist layered, optimized pitch and cable structure design
- Shielding: Tinned copper wire braided shield, density 80%
- Sheath Material: High-performance PUR (Suitable for drag chains)
- Sheath Colors: Black, gray
Applications:
- The product is designed to withstand an environment that is pervaded by motions of industrial bending, rotation, flexing and reciprocation.
- It can be used both indoors and outdoors, for example, on the drag chains of modern machinery as well as logistics systems, control systems, automatic machinery systems, CNC machines, etc.
- The product’s sheath has excellent abrasion resistance and anti-bending performance.
- This product is mostly used in cases with signal interference.
- Twisted pairs of wires can effectively reduce the signal interference between the neighboring wires, crossed or twisted with each other.
- The tinned copper wire shielding layer effectively resists external electromagnetic interference.
Specifications for HXYP501 PUR Sheath Pair Twist Shielded Ultra Flexible Cable
The HXYP501 PUR Sheath Pair Twist Shielded Cable is incredibly flexible and exceptionally durable while maintaining reliability in functional performance. It is ideal for industrial and robotics automation applications as it performs optimally in challenging conditions.
| Category | Specification |
|---|---|
| Rated Voltage | <0.5mm²: 300/300V, ≥0.5mm²: 300/500V |
| Test Voltage | 1500V |
| Insulation Resistance | 20 GΩ x cm |
| Minimum Bending Radius | Fixed installation: 5xD (outer diameter) |
| Movable installation: 7.5xD (outer diameter) | |
| Operating Temperature | Fixed installation: -40°C to +90°C |
| Movable installation: -20°C to +90°C | |
| Flame Resistance | Complies with IEC 60332-1 |
| Bending Life | 10 million cycles |
| Maximum Movement Speed | 8 m/s (overhead), 5 m/s (skidding) |
| Additional Features | Oil resistance, abrasion resistance, stronger anti-bending performance |
| Good EMC performance (anti-interference) |
