Home » Flexible Cable » HXYY201 PVC Ultra Flexible Non-shielded Cable
HXYY201 PVC Ultra Flexible Non-shielded Cable
Product Structure
- Conductor: Fine strands of oxygen-free copper wire, compliant with VDE0295 CLASS 6 standard.
- Insulation: Special mixed PVC
- Wire Colors: Color-coded core wires (“digitally coded”)according to DIN 47100.
- Core Wire Structure: Optimized pitch and cable structure design.
- Sheath Material: Special modified PVC
- Sheath Colors: Black, Gray
Applications: This cable is suited for applications involving continuous reciprocation, particularly in regions with frequent flexing like drag chains in contemporary machinery, logistics systems, control systems, automated machinery, and CNC machines.
Specifications for HXYY201 PVC Ultra Flexible Non-shielded Cable
Find the details for HXYY201 PVC Ultra Flexible Non-shielded Cable, developed with maximum flexibility and reinforced durability used across diverse applications.
| Specification | Details |
|---|---|
| Rated Voltage | <0.5mm²: 300/300V≥0.5mm²: 300/500V |
| Test Voltage | 2500V |
| Insulation Resistance | >20 GΩ x cm |
| Minimum Bending Radius | Fixed Installation: 5xD (outer diameter)Movable Installation: 7.5xD |
| Operating Temperature | Fixed Installation: -25℃ to +70℃Movable Installation: -5℃ to +70℃ |
| Flame Resistance | Complies with IEC 60332-1 |
| Bending Life | >5 million cycles |
| Maximum Movement Speed | 3m/s (overhead)2m/s (skidding) |
| Additional Features | Good oil resistance, abrasion resistance, capable of withstanding certain mechanical forces |
